Magnetyzery paliw i wody

MAGNETYZERY PALIW I WODY

 

ZALETY

  • usunięcie osadów mineralnych metodą niechemiczną
  • poprawa działania instalacji
  • eliminacja dodatków chemicznych przeciwdziałających osadzaniu się kamienia kotłowego w obiegach zamkniętych i otwartych
  • zmiękczanie wody bez użycia chemikali i drogich urządzeń
  • wzrost efektu oczyszczania ścieków

ZASADA DZIAŁANIA

WODA wpływająca ma chaotycznie i przypadkowo rozłożone molekuły z minerałami skłonnymi do krystalizacji i tworzenia kamienia kotłowego. TWORZĄCY SIĘ KAMIEŃ, NALOT LUB OSAD
USUNIĘTY KAMIEŃ, NALOT LUB OSAD WODA wypływająca jest miękka i posiada lepszy smak i zapach. Woda ta jest znacznie korzystniejsza dla zdrowia i nie uszkadza sieci wodociągowej.


Woda - jest nośnikiem minerałów tworzących ze względu na naturalną równowagę jonową (elektryczną) między minerałami a wodą. Minerały zawarte w ziemi rozpuszczają się w wodzie i są przenoszone do wszystkich elementów instalacji. Wewnątrz rury następuje ich odkładanie i ponowna krystalizacja w postaci twardego kamienia tzw. kamienia kotłowego. Tworzenie kamienia jest przyspieszone na gorących powierzchniach podgrzewaczy. Zaktywizowana magnetycznie woda przyjmuje większy ładunek jonowy niż minerały, co powoduje naturalne wzajemne przyciąganie. Efekt magnetyczny wiąże rozpuszczone w wodzie minerały, dając zdrową wodę i najtańszy sposób usuwania kamienia.

 


MAGNETYZERY PRZEMYSŁOWE WODNE serii M


MONOPOLOWE AKTYWATORY MAGNETYCZNE
  • dla instalacji wody ciepłej i zimnej
  • zakres średnic 16 - 290 mm
  • działanie zewnętrzne, bez przecinania rurociągów
  • dopuszczone do stosowania w budownictwie (decyzja "Instal" 144/93), pozytywna opinia PZH nr. W/252/92

 

Przeznaczenie i zakres stosowania:

  • do zabezpieczenia metodą niechemiczną przed osadzaniem się kamienia, instalacji wodnych i urządzeń technologicznych o temperaturze czynnika do 135 °C
  • do usuwania istniejących osadów z powierzchni przewodów i urządzeń grzewczych
  • do zmniejszania lepkości i napięcia powierzchniowego cieczy
  • do zmiękczania wody metodą fizyczną

 

Zastosowania:

  • wymienniki ciepła; obie strony wymiennika
  • piece, przemysłowe podgrzewacze wody; na wejściu i wyjściu z pieca
  • chłodnie otwarte; przed dyszami i za pompami
  • pompy cyrkulacyjne; zawsze należy montować magnetyzer za pompą
  • przemysłowe obiegi wodne i cieplne

Montaż:

  • zewnętrzny bez przecinania rurociągów
  • dostępne są dokładne schematy montażu w większości typów instalacji
  • w przypadku nietypowych układów zakład powinien dostarczyć szkic instalacji, na którym zostanie naniesione miejsce montażu

Obsługa i eksploatacja:

Magnetyzery wykonane są z magnesów trwałych o działaniu bezprądowym. Są one całkowicie bezpieczne i nie wymagają żadnej obsługi.

 

SPOSÓB MONTOWANIA AKTYWATORÓW

 

Wszystkie aktywatory montuje się na rurach za pomocą plastikowych pasków, bez używania jakichkolwiek narzędzi. Aktywator typu M-1 przeznaczony głównie do instalacji domowych (średnica zewn. od 16 do 40mm) posiada jeden półpierścień ze stosami magnetycznymi oraz podstawkę dolną w kształcie prostokątnym.

 

UMIESZCZENIE ZESTAWU AKTYWATORA NA RURZE


W przypadku instalacji domowych, stosujemy najczęściej zestaw aktywatorów typu M-1 (śr. 16 do 40mm). Jeden aktywator montujemy wtedy na wlocie wody zimnej do budynku, a drugi na wylocie wody gorącej z pieca, podgrzewacza lub wymiennika ciepła. W okresie pierwszego miesiąca należy raz na tydzień odkręcić wszystkie krany zimnej i ciepłej wody, na czas 10 do 15 minut, w celu przepłukania instalacji.
Instalacje przemysłowe wymagają zainstalowania dwóch lub trzech pierścieni w poszczególnych miejscach na instalacji, przed lub za (lub przed i za) urządzeniami, które chcemy chronić. Odległości pomiędzy poszczególnymi pierścieniami aktywatorów typu M-2 do M-12 winny wynosić 10cm, na prostym odcinku rury. Na rurach łączonych kolankami lub trójnikami zaleca się, aby pierwszy aktywator znajdował się ok. 5cm od krawędzi (kołnierza) kolanka lub trójnika, jak pokazano na rysunkach. Taki montaż zapewni osiągnięcie największych efektów z aktywacji magnetycznej.

 

AKTYWATORY MAGNETYCZNE DLA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH



MAGNETYZERY produkowane są dla następujących, zewnętrznych średnic rurociągów:

Typ magnetyzera
Zakres średnic zewnętrznych rurociągów (mm)
Budowa - ilość pierścieni w komplecie
M-1
16-40
1
M-2
45-65
2
M-3
75-95
2
M-4
100-133
2
M-6
150-185
3
M-8
195-230
3
M-10
245-265
3
M-12
270-290
3

 

MIEJSCA I SPOSÓB MONTOWANIA AKTYWATORÓW WODNYCH

 

Na rurach ciepłej i zimnej wody w mieszkaniach

 

Na rurach ciepłej i zimnej wody w domach

 

Jeśli woda pobierana jest ze studni, aktywator M-1 instalowany jest na rurze zimnej wody za pompą, przed zbiornikiem ciśnieniowym

 

Aktywator M-1 należy umieścić na wylocie wody ciepłej, zazwyczaj na górze podgrzewacza

 

Aktywator M-1 należy umieścić na rurze doprowadzającej zimną wodę do pieca, a drugi M-1 na wylocie wody gorącej. W wielu przypadkach wskazane jest zamontowanie dodatkowego aktywatora M-1 lub M-2 na rurze recyrkulacyjnej.

 

Umieścić jeden aktywator M-1 na wlocie wody zimnej do termy, a drugi M-1 na wylocie wody gorącej.

 

 

Wymienniki ciepła wymagają umieszczenia jednego aktywatora M-1 lub M-2 (zależnie od średnicy rury) na wlocie wody zimnej, a drugiego na wylocie wody gorącej.
 

  

 


© TAPIS